11 травня 2015 р. у ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» на базі кафедри аудиту був проведений міждисциплінарний науково-методичний семінар «Становлення та розвиток внутрішнього аудиту в державних органах влади в контексті імплементації Угоди про асоціацію України з ЄС».
У роботі семінару взяли участь – представники Міністерства фінансів України; ДННУ «Академія фінансового управління» Міністерства фінансів України; вчені, викладачі обліково-економічного факультету та факультету міжнародної економіки та менеджменту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» (зокрема такі кафедри: аудиту, обліку підприємницької діяльності, обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу, міжнародного обліку і аудиту); викладачі Житомирського державного технологічного університету; викладачі Університету банківської справи НБУ.
Під час семінару, модераторами якого виступили завідувач кафедри аудиту, д.е.н., професор Петрик О.А. і завідувач відділу державного фінансового контролю ДННУ «Академія фінансового управління», доцент Чумакова І.Ю. його учасники провели плідні дискусії щодо сучасних організаційно-функціональних проблем діяльності створених у системі органів державної влади з 1 січня 2012 року підрозділів внутрішнього аудиту, в контексті підписання та ратифікації Україною Угоди про асоціацію з ЄС, оцінили результати діяльності підрозділів внутрішнього аудиту в державних органах влади, зокрема у Міністерстві фінансів України, та в обласних державних адміністраціях за 2012-2014 роки, сформулювали та обговорили напрями розвитку функції внутрішнього аудиту у сфері управління державними фінансами, визначили першочергові шляхи усунення недоліків і недосконалостей нормативно-правової бази з внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту, а також проблем, які уповільнюють реформування системи державного внутрішнього фінансового контролю в Україні, його адаптацію до кращих практик ЄС і, як наслідок, не сприяють реалізації заходів з імплементації Угоди про асоціацію з ЄС у цій сфері.
Із змістовними доповідями виступили такі учасники:
Відкрила засідання міждисциплінарного науково-методичного семінару Петрик Олена Анатоліївна, завідувач кафедри аудиту ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», д.е.н., професор;
Декан обліково-економічного факультету ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» професор Єфіменко Василь Іванович виступив із вітальним словом до учасників семінару;
Чумакова Ірина Юріївна, завідувач відділу державного фінансового контролю ДННУ «Академія фінансового управління», к.е.н., у своєму виступі зазначила, що невеликий проміжок часу функціонування внутрішнього аудиту у системі органів державної влади висвітлив недоліки і проблеми, що виникають при реалізації завдань, покладених на новостворені підрозділи внутрішнього аудиту: недостатня кількість внутрішніх аудиторів та низькій рівень їх кваліфікації. Доповідач наголосила на актуальності обговорення і вивчення цих проблем на широкому загалі науковців і практиків, які беруть участь у семінарі.
Доповідач визначила напрями подолання організаційно-функціональних проблем в діяльності підрозділів внутрішнього аудиту, пов'язаних із виконанням повноважень на рівні керівника органу і підрозділу внутрішнього аудиту, що функціонує в цьому органі, та окреслила шляхи усунення недоліків нормативно-правової бази, яку вже сформовано на сьогодні в Україні задля створення основних організаційно-правових засад функціонування підрозділів внутрішнього аудиту в державному секторі та реформування системи державного внутрішнього фінансового контролю в Україні в контексті імплементації Угоди про асоціацію України з ЄС.
Король Володимир Миколайович, начальник Відділу внутрішнього фінансового контролю та аудиту Міністерства фінансів України, звернув увагу на проблеми, пов’язані з приведенням діяльності новостворених підрозділів внутрішнього аудиту у відповідність до стандартів ЄС, у контексті підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.
Доповідачем дано оцінку стану внутрішнього аудиту в системі Мінфіну, проаналізовано діяльність підрозділу внутрішнього аудиту в апараті Мінфіну за останній рік та окреслено основні проблеми розвитку функції внутрішнього аудиту в Мінфіні. Внесено пропозицію щодо залучення до розробки проектів нормативних актів з питань внутрішнього аудиту провідних науковців, викладачів, а також професійних організацій аудиторів.
Кузьменко Юлія Вікторівна, головний юрист Відділу нормативно-правового забезпечення бюджетного процесу Юридичного департаменту Міністерства фінансів України, доповіла про те, як вирішуються у Мінфіні проблеми невідповідності відомчих нормативних документів Міністерства міжнародно-визнаним стандартам внутрішнього аудиту (Стандартам IIA).
Учасники наукового семінару приймали активну участь у дискусіях та обговоренні проголошених доповідей, надавали власні пропозиції щодо розвитку функції внутрішнього аудиту у сфері управління державними фінансами в Україні. Зокрема, у дискусії та обговоренні основних питань семінару найбільш активну участь взяли: викладачі ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» – завідувач кафедри обліку підприємницької діяльності д.е.н., професор Бондар М.І., д.е.н., професор кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу Свірко С.В., професор кафедри обліку підприємницької діяльності к.е.н., професор Бабіч В.В., завідувач кафедри аудиту д.е.н., професор Петрик О.А.; к.е.н., доцент Університету банківської справи НБУ Дмитренко І.М., к.е.н., доцент ЖДТУ Назаренко Т.П. та низка інших учасників семінару.
Із заключним словом виступили завідувач кафедри аудиту, д.е.н., професор Петрик О.А. і завідувач відділу державного фінансового контролю ДННУ «Академія фінансового управління», доцент Чумакова І.Ю., які підвели підсумки проведення науково-методичного семінару «Становлення та розвиток внутрішнього аудиту в державних органах влади в контексті імплементації Угоди про асоціацію України з ЄС» та узагальнили пропозиції щодо подальшого розвитку внутрішнього аудиту у секторі загального державного управління з огляду на необхідність підсилення євроінтеграційного вектору розвитку України в економічній та політичній площинах.